منضبط کردن و تکنیک های ایجاد ان در فرزندان

شروع موضوع توسط م روانشناس ‏28/9/17 در انجمن فرزندپروی

 1. #1 م روانشناس, ‏28/9/17
  آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏8/9/18
  منضبط کردن ، موضوعی بسیار پیچیده و دشوار است. ما می‌خواهیم از وجود کودکان‌مان لذت ببریم، دوست نداریم به‌خاطر چیزهای بی‌اهمیت دچار استرس شویم و می‌خواهیم در مورد کودکان‌مان و خودمان باگذشت‌تر باشیم.
  با این وجود، چیزهای بسیار زیادی هست که ما باید کودکان‌مان را به‌انجام آن وادار کرده و یا از انجام آن بازداریم. کارهای روزانۀ زیادی هست که باید تکمیل شوند.
  کودکان همیشه به‌حرفهای ما گوش نمی‌دهند، همیشه کارهای مورد علاقۀ ما را انجام نمی‌دهند و از دانش و احاطۀ عاطفی محدودی برخوردارند. به‌نظر ما، منضبط کردن چهار بخش مستقل دارد:
  - تصحیح کردن آنی رفتار
  - درس آموختن
  - دادن ابزارهای لازم برای ایجاد خودانضباطی و کنترل عاطفی
  - ایجاد ارتباط بین والدین و کودک
  اجازه دهید نحوۀ به‌کار بستن این چهار بخش را در چند وضعیت رایج مورد بررسی قرار دهیم تا بفهمید چگونه این چهار هدف، تقریباً هر وضعیت منضبط کردن کودک را تحت الشعاع قرار می‌دهند.
  • وضعیت: کودک‌تان به‌دلیل اینکه برای او اسباب بازی جدیدی نخریده‌اید در مغازه شروع به‌کج خلقی می‌کند
  1- بلافاصله رفتار را تصحیح کنید: کودک خود را به‌دستشویی و یا گوشۀ خلوت مغازه ببرید و منتظر بمانید تا کج خلقی را متوقف کند.
  2- درس بدهید: تو نمی‌توانی هرچیزی را که دوست داری، داشته باشی. تو باید عواطف خود را به‌نحو شایسته‌ای ابراز کنی.
  3- ابزارهای لازم برای ایجاد خودانضباطی و احاطۀ عاطفی را در اختیار او قرار دهید: به‌کودک‌تان کمک کنید فهرستی از اسباب بازیهای مورد علاقۀ خود را که در حال حاضر نمی‌تواند داشته باشد، یادداشت کند.
  4- ارتباط برقرار کنید: از خود رهبری، فهم و صبر و حوصله نشان دهید.

  منبع: کانون مشاوران ایران
   

این صفحه را به اشتراک بگذارید