تنگی کانال نخاعی چیست ؟

شروع موضوع توسط soraya21 ‏5/10/19 در انجمن اختلالات یادگیری

 1. تنگی کانال نخاعی چیست ؟
  مشکل تنگی کانال نخاعی اختلالی است که از تنگی کانال نخاعی گردن و کمر ناشی می‌ شود. این عارضه در اثر فرسایش هر دو مفصل فاست و دیسک ‌های بین مهره‌ ای رخ می ‌دهد. خارها یا زائده‌های استخوانی در این عارضه در کانال نخاعی ایجاد می ‌شوند. مفصل ‌های فاست نیز در اثر ابتلا به بیماری مفصلی آرتریت بزرگ می شوند و فضای در دسترس ریشه‌ های عصبی را باریک ‌تر می شود، این عارضه را آرتروپاتی بیماری مفصل فاست می ‌نامند که در مواقعی نیاز به جراحی تنگی کانال کمری است.

  تنگی کانال نخاعی
  در صورتی که این بیماری فعالیت‌ های روزمره را محدود می ‌کند، ولی می شود با بهره ‌گیری از درمان مناسب کیفیت زندگی را بهبود بخشید و مانند گذشته از یک زندگی پویا لذت برد.

  رباط‌ های ستون فقرات، به ویژه رباط زرد، با بالا رفتن سن ضخیم ‌تر و سفت می ‌شود و انعطاف پذیری آن پایین می آید، بنابراین چنین تغییرهایی تنگی کانال نخاع است. در اثر این فرایندها کانال نخاعی تنگ و در نتیجه به ریشه‌ های عصبی و نخاع فشار وارد می‌ شود و علائم تنگی کانال نخاع بروز می ‌یابد.

  راه های درمان و علائم تنگی کانالهای نخاعی
  این عارضه گاهی در کانال نخاعی مرکزی یعنی در محل قرارگیری نخاع ، گاهی در محل خارج شدن ریشه‌های عصبی از کانال مرکزی تنگی زاویه جانبی یعنی در محل خارج شدن ریشه‌ های عصبی از بدن رخ می ‌دهد.


  قدری انحراف کانال نخاعی پی ‌آمد طبیعی و ناگزیر گذر سن است، ولی شدت علائم به اندازه کانال نخاعی و میزان فشار روی اعصاب بستگی دارد. میزان انحراف در هر فرد متفاوت با دیگری است و لزوماً همه دچار درد یا ضعف نمی ‌شوند.

  دلایل تنگی کانال نخاع
  تنگی کانال نتیجه فرایندهای گوناگونی است که میزان فضایی را که در کانال نخاعی در دسترس عصب ‌ها قرار می‌ گیرد کاهش می ‌دهد. متداول‌ ترین علت فرسایش و تحلیل رفتن در افزایش سن ریشه دارد، البته تنگی کانال نخاعی گاهی مادرزادی است و کانال نخاعی بیمار از بدو تولد کوچکتر از حالت طبیعی است تنگی کانال نخاع مادرزادی یا این که در مواردی نادر از عارضه‌ های متابولیک یا تومور نشأت می ‌گیرد.همچنین بیرون زدگی دیسک کمر، تروما و… نیز از دیگر علت های احتمالی بروز تنگی کانال نخاع می باشند.

  علائم و نشانه ها
  این که چرا تنگی کانال نخاعی با درد و ضعف همراه است موضوع بحث بسیاری از پزشکان و مقاله‌ های پژوهشی است. درد باسن یا پا که یکی از نشانه های شایع تنگی کانال نخاع کمر است به طور معمول با فشردگی ساختارهای مویرگی انتقال دهنده جریان خون به ریشه‌ های عصبی همراه است. به علاوه علائم تنگی کانال نخاعی گاهی نتیجه مستقیم تحت فشار قرار گرفتن فیزیکی ریشه‌ های عصبی است. هر یک از این فرایندها می ‌تواند در عملکرد طبیعی ریشه ‌های عصبی تداخل ایجاد کند و تأثیرگذاری و تحمل عصب ‌های نخاعی را کاهش دهد.

  بعضی از بیماران مبتلا به بیماری فرسایشی ستون فقرات با هیچ علامتی مواجه نمی ‌شوند، حال آن که برخی از کمر درد ملایم شکایت دارند و عده‌ ای دیگر حتی نمی ‌توانند راه بروند. بیمار در صورت شدید بودن عارضه با درد در ناحیه باسن، ران یا پا روبرو می ‌شود که هنگام ایستادن یا راه رفتن شروع و با استراحت کردن آرام می‌ شود. بیمار در برخی موارد از درد و ضعف پا شکایت دارد بدون آن که دچار کمر درد باشد.

  no://mtanin.com/wp-content/uploads/2019/09/تنگی-کانال-نخاعی-1.jpg
  تنگی کانال نخاعی
  بی ‌حسی، گزگز و ضعف پایین تنه از علائم شدیدتر این اختلال بحساب می آید. قرار گرفتن در موقعیت ‌های خاص، مثل خم کردن کمر و رو به جلو خم شدن، علائم بیماری را به دلیل بالا بردن میزان فضای در دسترس اعصاب کاهش می‌ دهد. بعنوان مثال بیشتر بیماران مبتلا به این بیماری می‌ توانند بدون درد دوچرخه سواری کنند و از سطح شیبدار یا پله‌ ها بالا بروند. این بیماران غالباً می‌ توانند مسافت ‌های طولانی را با تکیه کردن بر چیزی مانند چرخ خرید طی کنند. با این حال علائم همین بیماران هنگام پایین آمدن از پله ‌ها یا سراشیبی یا تکیه نکردن به چیزی هنگام راه رفتن مجدداً بروز می‌ یابد. وجود و شدت علائم بیماری به عامل ‌های متعددی مانند عرض اصلی و اولیه کانال نخاعی، آسیب پذیری و حساسیت عصب ‌های درگیر و نیازهای عملکردی خاص هر فرد و میزان تحمل درد وی بستگی دارد.

  تشخیص
  پزشک برای تشخیص تنگی کانال نخاع ابتدا سابقه پزشکی بیمار را کاملاً بررسی می ‌کند و معاینه جامعی را انجام می‌ دهد، سپس در مورد علائم، عوامل تأثیرگذار بر تشدید یا تسکین آنها و مدت زمان بروزشان برای درمان سؤال می‌ کند. برای تعیین شدت عارضه و این که آیا بیمار در نقاط خاصی از بدن دچار درد یا ضعف است یا خیر، حتماً باید معاینه بالینی انجام شود.

  رویارویی با ناهنجاری در میزان قدرت و حس بخش‌ های معینی از بدن در معاینه عصبی شاخص ‌ترین دلیل تحت فشار قرار گرفتن مزمن ریشه‌ های عصبی در اثر تنگی کانال نخاعی است. به علاوه معاینه برای تشخیص افتراقی و حذف احتمال ابتلا به عارضه ‌هایی چون مشکلات مرتبط با آرتروز زانو و لگن یا دیابت نیز به کار برده می ‌شود.

  هیچ تست آزمایشگاهی وجود ندارد که بتوان با اتکا بر آن ابتلا به تنگی کانال نخاعی را تایید یا رد کرد، ولی این آزمایش ‌ها در تشخیص علت ‌های غیرمعمول اختلال و نقص عملکرد نخاع و ریشه‌ های عصبی کاربرد دارند. در ام.آر.آی. یا سی.تی. اسکن کانال یعنی محل وجود عصب ‌ها و میزان باریک شدن آن مشخص می ‌شود و می ‌توان از این روش‌های تصویربرداری برای از میدان حدس خارج کردن ابتلا به بیماری ‌های دیگر استفاده کرد.
  پرستاری از بیمار
  پرستار سالمند