تماشای تلویزیون برای کودک، آری یا نه؟

شروع موضوع توسط م روانشناس ‏2/7/17 در انجمن بازی ها و سرگرمی

 1. #1 م روانشناس, ‏2/7/17
  آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏8/9/18
  كودك زير بيست ماه نبايد پنج دقيقه هم به صفحه ديجيتالي مخصوصا تلويزيون خيره شود. از دو سالگي بين نيم تا يكساعت ميتوانند تلويزيون تماشا كنند. بحث محتواي برنامه نيست بلكه حركات سريع خط و نقطه و نور در تصاوير صفحات ديجيتالي بر سلولهاي مغز اثر گذاشته و اثرات آن در سنين مدرسه مشخص ميشود.

  تحقيقات در موسسه پزشكي كودكان در امريكا (اي اي پي) نشان ميدهد كه تماشاي تلويزيون در كودكي خطر ابتلاي كودكان را به بيش فعالي و عدم توجه و تمركز در سالهاي بعدي زندگي را افزايش ميدهد. تحقيقات نشان ميدهد اين اسيب از سن ٧ سالگي قابل مشاهده است.
  دكتر ديميتري كريستاكسي با تحقيق روي ٢٠٠٠ كودك نشان داد كه كودكان به ازاي هر ساعت تماشاي تلويزيون، ده درصد بيشتر مبتلا به بيش فعالي شده اند.
  طبق تحقيقات دكتر ديميتري، حركت سريع و نور و نقطه ها در صفحه ديجيتالي تلويزيون باعث تحريكات شديد و سريع مغز مي شود و اين تحريكات باعث صدمه به مغز كودك و عوارض بعد از آن مانند كمبود توجه كودك در كتاب خواندن و درس خواندن خواهد شد.


  مغز كودكان ديد سه بعدي را با نگاه به اجسام واقعي توسعه مي دهند. در حالي كه تلويزيون اجسام را دو بعدي و تخت به تصوير ميكشد.

  محققان دانشگاه كورنل گزارش مي دهند كه رابطه اماري كافي بين تماشاي تلويزيون در كودكان زير سه سال و بيماري اوتيسم وجود دارد. اين تحقيقات به اين معني نيست كه دليل ابتلا به اوتيسم پيدا شده است، اما تحقيقات نشان ميدهد كه تماشاي تلويزيون ميتواند باعث تحريك اين بيماري در كودكي شود.

  نظر پرفسور اسپاک در مورد تلویزیون و کودک و تاثیر آن در رشد تخیل و زبان دو تا سه ساله ها:
  چیزی که به شدت توصیه می کنم از آن استفاده نکنید تلویزیون است . حتی با کیفیت ترین برنامه های تلویزیونی هم، تخیل کودک را محدود می سازند . چون تلویزیون همه کارها را خودش انجام می دهد و ضرورتی ندارد که کودک تلاشی بکند .
  منبع: کودک و نوجوان
   

این صفحه را به اشتراک بگذارید