اضطراب در کودکان و راهکارهایی برای رفع این مشکل

شروع موضوع توسط soraya21 ‏2/10/19 در انجمن اختلالات اضطرابی کودکان

1. #1 soraya21, ‏2/10/19
    آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏2/12/20
    اضطراب در کودکان و راهکارهایی برای رفع این مشکل
    علائم استرس و اضطراب در کودکان اغلب با تغییرات فیزیکی یا رفتاری ظاهر می‌ شوند. کودکان نسبت به سن، شخصیت فردی و مهارت ‌های فردی ‌شان واکنش متفاوتی نشان می‌ دهند و این می ‌تواند باعث شود بسیاری از والدین (پدر و مادر) از مسائل اساسی که ممکن است موجب رفتار کودک شود، چشم‌ پوشی کنند.

مهم است که والدین علائم استرس و اضطراب درون کودک را تشخیص دهند و دنبال علت ‌های آن بگردند. والدین معمولاً می ‌توانند به کودکان کمک کنند اضطرابشان را کنترل نمایند.

اضطراب در کودکان
    عبارات کلیدی که بیانگر اضطراب کودکان است:

1- مشکل شما با من چیست؟
    اگر فرزند شما اظهار عدم اعتماد به نفس نماید، می ‌توان فهمید که فرزند شما مضطرب و نگران است. برای مثال زمانی که شما از کودکتان درخواست انجام دادن کاری را می‌ کنید و کودکتان انجام نمی ‌دهد و در ادامه بحث کودک شما بگوید «مشکل شما با من چیست؟» ممکن است به دلایلی مضطرب شده باشد.

2- من سر درد دارم:
    در حالی که تعداد کمی از کودکان به مدرسه رفتن علاقه دارند، خودداری کودکان برای نرفتن به مدرسه گاهی نشان دهنده چیزی بیشتر از تنفر او نسبت مدرسه نیست.

برای مثال ممکن است چند مرتبه فرزند شما بگوید که سردرد دارد یا مریض شده است که به مدرسه نرود و این مورد گاهی در شرایط سخت می ‌تواند در کنار تنبلی نشان دهنده اضطراب و استرس نیز باشد .

3- خسته ‌ام
    گفتن این حرف (خسته ‌ام) از سوی کودک همیشه نشانگر و بیان کننده این نیست که کودک مضطرب و نگران است. شاید این به دلیل کمبود خواب یا بازی بیش از حد کودک، باشد .

به طور مثال، کمبود خواب و مدرسه رفتن می ‌تواند باعث خستگی ذهنی و جسمی کودک شود که نمی ‌توانید انتظار کارهای زیادی را از او داشته باشید.

4- متأسفم
    دانستن اینکه چه زمانی عذر خواهی کنیم خوب است. اگر این عذر خواهی بیش از حد صورت گیرد ممکن است نشانه مضطرب بودن کودک باشد و سعی می ‌کند با گفتن یک کلمه به گفتگو پایان دهد. در صورت مشاهده بیش از حد این حرف، باید به درمان و رفع اضطراب کودک پرداخت.

5- تو انجامش بده یا من نمی ‌خوام انجام بدم:
    در صورتی که کودک از اجتماع دوری می‌کند، می ‌توان فهمیدکه کودک مضطرب و نگران است و علاقه ‌ایی به وارد شدن در اجتماع ندارد.

6- من می ‌خواهم برگردم خانه یا کِی به خانه برمی ‌گردیم؟
    هرگاه کودک مدت زمان طولانی در یک فضا قرار نگیرد و در آن فضا راحت نباشد یا سر و صدای بیش از حدی در آنجا باشد، ممکن است، کودک جملات بالا را به والدین (پدر و مادر) خود بگوید و آنها را مجبور به برگشت به خانه نماید. این می ‌تواند به دو دلیل باشد یا به دلیل سر و صدای زیاد آن مکان است یا داشتن اضطراب باشد.

7- می ‌شود در خانه بمانیم؟
    در صورتی که کودک تمایل به ماندن در جاهای بی ‌سر و صدا دارد، می ‌تواند نشان دهنده اضطراب درکودک باشد.

8- من را تنها نگذار:
    اگر کودک شما بخواهد که شما در کنارش بنشینید و او را ترک نکنید، می ‌تواند نشانه ترس یا اضطراب باشد.

9- آیا می ‌توانم چراغ اتاقم را در طول شب روشن نگه دارم؟
    این امر ممکن است به این دلیل باشد که کودک شما از تاریکی می ‌ترسد و یا به دلیل افکار گوناگون و اضطراب باشد.

10- من احساس خوبی ندارم:
    بیان این جمله می‌ تواند به دلیل شرایط بد جسمانی باشد و در برخی شرایط می ‌تواند به دلیل اضطراب او باشد که این حالت باعث فراگرفتن اعضای بدنش شده است و گاهاً حتی باعث جلوگیری از حرف زدنش شود.

11- بدن من راحت نیست:
    این جمله ممکن است نشان دهنده وجود مشکل سلامت جسمی و روانی در کودک باشد .

نشانه‌های اضطراب در کودکان چیست؟
    اضطراب در کودکان با نشانه ‌هایی همراه است که عبارتند از:

* ترس ‌های مختلف مانند، ترس از تاریکی، ترس از تنها بودن، یا غریبه ‌ها

* رشد یک عادت عصبی، از قبیل خوردن ناخن جویدن.

* خارج شدن از خانواده یا دوستان

* خودداری از رفتن به مدرسه

* به دردسر افتادن در مدرسه

* جمع کردن چیزهای غیرعادی و بی‌ارزش

علائم اضطراب در کودکان
    علائم اضطراب همیشه در کودکان مشخص نیست. یعنی تعداد زیادی از کودکان مضطرب که از یک مشکل رنج می ‌برند، می ‌توانند درمان شوند و اگر درمان نشوند می ‌توانند باعث مشکلات زیادی در سنین بزرگسالی شوند .

به طریق مختلف، اضطراب می ‌تواند تأثیرات مشابهی روی بزرگسالان و کودکان بگذارند. ممکن است برخی همراه با اضطراب احساس عصبی بودن، خجالتی یا خستگی یا از اختلالات مرتبط با اضطراب رنج ببرند. با این حال، کودکان برخلاف بزرگسالان ممکن است، نحوه صحیح ارتباط با اطرافیان خود را از دست دهند .

کودکان نمی ‌توانند بیان کنند که مضطرب و نگران هستند ولی می ‌توان به راحتی از نحوه صحبت کردن آنها فهمید که آیا مضطرب هستند یا خیر؟

برخی علائم اضطراب در کودکان عبارتند از:
    * کاهش یا افزایش اشتها

* شکایت از درد معده و یا سردرد

* شب ادراری

* مشکلات خواب یا کابوس

این علائم معمولاً قبل و بعد از فعالیت ‌های خاصی اتفاق می ‌افتد و همچنین علائم فیزیکی، مانند درد، تب، خارش یا اسهال وجود دارد که می ‌تواند نشانه یک مشکل پزشکی باشد.

بارگذاری...
برخی موضوعات مشابه تالار تاریخ
اضطراب اجتماعی کودک خود را قبل از ورود به مدرسه شناسایی ودرمان کنید اختلالات اضطرابی کودکان ‏13/9/17
تاثیر اضطراب بزرگسالان بر روی کودک اختلالات اضطرابی کودکان ‏19/6/17
روشی برای درمان اضطراب جدايی دركودكان اختلالات اضطرابی کودکان ‏12/3/17
شناخت خلق و خوی کودکان اختلالات اضطرابی کودکان ‏14/7/17
کودکان مضطرب اختلالات اضطرابی کودکان ‏11/3/17